Střelnice LEIKO s.r.o.

shooting range, guns and ammo shop, gun licences, Pilsen

Vyhledat

Vyhledat

ENG +420 602 414 900

CZ P-07 KADET

Brand:
Product Code: CZ P-07 KADET
Availability: 1

Price: 14.490 Kč

CZ P-07 KADET je adaptér pro CZ P-07. V závěru adaptéru je 95 mm za studena kovaná malorážková hlaveň v ráži .22LR s pravotočivým stoupáním 16". Spoušťový mechanismus umožňuje uživatelskou záměnu vypouštění kohoutu a manuální pojistky:

Na zbrani může být bezpečnostní prvek pojistka nebo decocking.

Součástí balení může být, dle provedení, jeden nebo oba ovladače.

Závěr je neuzamčený (dynamický) a hlaveň pevná, nepohyblivá. Zásadní uživatelská změna oproti kadetu CZ 75 je konec lícování, protože P-07 Kadet je konstrukčně řešen tak, že lze z velkorážového modelu sejmout obvyklým způsobem závěr s hlavní a vratnou pružinou a bez problému nasadit malorážkový závěr s hlavní a vratnou pružinou. Je potřeba vyměnit také zásobník, který pojme deset nábojů.

Pro USA je dostupný pouze adaptér, pro zbytek zemí je možné zakoupit CZ P-07 Kadet jako celou pistoli s rámem v barvě Urban Grey RAL 7030.

 

CZ P-07 Kadet

Malorážkové adaptéry pro samonabíjecí velkorážové pistole jsou skvělý vynález. Co si budeme povídat, život se zbraněmi je o penězích. Pokud chcete dobře střílet, potřebujete hodně trénovat, a jestli jste shodou okolností většinový smrtelník s běžnými příjmy, určitě přivítáte možnost, jak se svému koníčku či dokonce povolání věnovat intenzivně a přitom bez větší újmy na rodinném rozpočtu.

Dnes se dá realistický střelecký trénink provádět s ledasčím a často ani nemusíte chodit na střelnici. Jenže sebeživěji působící projekce, na které „pálíte“ laserovým paprskem, airsoftovky a RAMky nedokážou uspokojivě simulovat ten kouzlený okamžik skutečného výstřelu skutečným nábojem. Nemluvě o tom, že některé z těchto gadgetů jsou drahý špás. Pokud tedy chcete šetřit a opravdu si zastřílet, většinou sáhnete po nestárnoucím náboji .22 LR.

První Kadet

Obecně se dá říci, že nějaký více či méně zdařilý malorážkový kit je dnes k dispozici na většinu nejznámějších pistolí zvučných značek. V případě celosvětově oblíbené řady CZ 75 tomu tak je od poloviny 90. let minulého století, kdy se na trhu objevil adaptér s výstižným a zvučným názvem Kadet, který Česká zbrojovka Uherský Brod používá dodnes. Nebyl to jediný pokus o přestavbu pětasedmdesátky na dvaadvacítky, ale pokud je známo, byl a nadále je bezkonkurenčně nejúspěšnější.

Pětasedmdesátkový Kadet patří do kategorie konverzí, u nichž je životnost důležitější než maximální věrnost předloze. Jeho základ představuje nepohyblivé pouzdro závěru vzniklé ze závěru běžné CZ 75/85. V něm je veden náležitě lehčí, nicméně opět ocelový dynamický závěr samotného adaptéru s vlastní, náležitě zeslabenou vratnou pružinou. Zajímavé je použití pětasedmdesátkového zásobníku, do něhož útrob je vsazena malorážková vložka s vlastním podavačem a pružinou. Celkem se sem vejde 10 nábojů. Přesnost Kadetu je taková, že se vyplatí ho osazovat mikrometricky stavitelným hledím.

Pokud jde o funkci, na Kadet pro pistole CZ 75 nejsou stížnosti. Důležité však je správné slícování. Když si někdo pořídí sestavenou malorážkovou pětasedmdesátku přímo z továrny, má vystaráno; většina zákazníků si ale dokupuje adaptér ke své pistoli dodatečně. V takovém případě se osazení kitu na rám vyplatí svěřit odborné dílně nebo pistolovému puškaři.

Kadet 2

Česká zbrojovka Uherský Brod si první Kadet nechala zkonstruovat u známého moravského puškaře Antonína Zendla. Před zavedením do výroby ale adaptér doladila a zkušenosti ze sériové produkce využila pro vývoj dalších variant. Věděli jste například, že vznikl malorážkový kit pro sportovní speciál CZ 75 Tactical Sports? Bohužel zůstalo jen u prototypu, stejně jako u zmenšené dvaadvacítkové konverze pro CZ 75 D Compact.

Před pěti roky se ovšem do výroby dostal pětasedmdesátkový Kadet 2, s nímž uherskobrodská společnost reagovala na rozšíření své nabídky. Nová generace uherskobrodského malorážkového adaptéru je díky tomu použitelná pro všechny současné verze pistole CZ 75 (včetně CZ 75 Ω), CZ 85 a CZ 75 SP-01. Klidně ho můžete používat i na kompaktních modelech, když se tedy přenesete přes jistou disproporčnost a to, že linie kitu nenavazují na tvary rámu. Smůlu stále mají majitelé pistole CZ 75 Tactical Sports a polymerové CZ 75 SP-01 Phantom.

Nulasedmičkový Kadet

Totéž do této chvíle platilo i pro jinak šťastné vlastníky modelu CZ P-07. Nyní ale na trh vstupuje malorážkový adaptér právě pro tento ultramoderní polymerový kompakt, a já si umím živě představit, jak se jeho držitelům rozzářily oči. Přidat se k nim navíc můžou i majitelé předchozí verze CZ 75 P-07 Duty, s níž si tato konverze rovněž bez problémů rozumí.

Hned na první pohled je patrné, že tentokrát se šlo jinou cestou než u obou pětasedmdesátkových Kadetů. Však je taky kit pro CZ P-07 dílem duchovních otců této zdařilé zbraně, a ti u své vývojové linie, do níž dále patří již zmíněná Duty a CZ P-07 standardní velikosti, vůbec dělají spoustu věcí jinak, než jak jsme zvyklí u klasické rodiny CZ 75 – moderněji, efektivněji a úsporněji bez újmy na kvalitě a spolehlivosti.

Klíčové bylo rozhodnutí pojmout závěr adaptéru jako celek. Pětasedmdesátkový Kadet je skvělý v tom, že je celoocelový. Když se nad tím ale člověk vážněji zamyslí, je to luxus. Vždyť pro malorážku by docela dobře posloužila kvalitní slitina, která by při jednoduší produkci a nižší hmotnosti s přehledem splnila požadovanou životnost.

Díky volbě vhodného materiálu má malorážková CZ P-07 závěr na první pohled stejný jako model v ráži 9 mm Luger. Identické vnější rozměry, stejně umístěné napínací drážky. Změna přichází v případě mířidel: ocelové hledí je převzaté z modelu Shadow (a šušká se o tom, zanedlouho bude k dispozici také úplně nové plně stavitelné). V důsledku celkového posunu vratného systému trochu víc dozadu je u kitu v ráži .22 LR delší pouzdro vratné pružiny na spodní části závěru. Plastové vodítko rovněž pochází z P-07; vratná pružina je ovšem vinutá z běžného kulatého drátu a nikoli z drátu s obdélníkovým průřezem a její charakteristika je vyladěna pro spolehlivou funkci s malorážkovými náboji.

V závěru adaptéru je 95mm, zastudena kovaná malorážková hlaveň s pravotočivým vývrtem se stoupáním 16 palců a vnějším průměrem jen o něco přes 2 milimetry menším než u ráže 9 mm Luger. Při dodržení nejzákladnějších pravidel údržby vás tedy suverénně přežije. V zadní části má hlaveň v prostoru nábojové komory masivní hranolový blok se stejnými rozměry jako u devítkové hlavně, na jehož spodní části je výstupek s otvorem pro osu záchytu závěru, která spojuje celek závěru a hlavně s rámem. Tím vším je současně řečeno, že závěr je pochopitelně neuzamčený (dynamický) a hlaveň pevná, přesněji nepohyblivá. Z toho pro změnu zase plyne, že dvaadvacítková nábojová komora je v porovnání s velkorážovou pistolí posunutá zhruba o 7 mm dozadu, protože CZ P-07 má v základní podobě závěr uzamčený výkyvnou hlavní (modifikovaný Browning).

Zásadní uživatelská změna v porovnání s pětasedmdesátkovým Kadetem je konec lícování. Adaptér pro CZ P-07 je konstrukčně a výrobně řešen tak, že ze svého velkorážového modelu obvyklým způsobem sejmete celek závěru s hlavní a vratnou pružinou, nasadíte malorážkový závěr s hlavní a vratnou pružinou – a hotovo. Plus samozřejmě vyměníte zásobník. Ten je úplně nový, pojme deset nábojů a může se pochlubit naprosto spolehlivou funkcí.

Kit a pistole

Malorážková CZ P-07 se vůbec ukazuje jako velmi spolehlivá. V rámci vývoje i při následném rozsáhlém testování před uvedením na trh si s hladce poradila nejen s nejrozšířenějšími náboji .22 LR, ale zvládá i řadu méně standardních variant. Je přitom úplně jedno, jestli se testuje již zkompletovaná pistole, anebo jde o kit nasazený na původně velkorážovou zbraň. Nicméně aby měl člověk jistotu, že vše bude fungovat, jak má, je lépe zůstat u konvečních laborací.

Zmínit ještě zaslouží obchodní taktika, kterou Česká zbrojovka při uvedení CZ P-07 Kadet zvolila. Pro USA je určen pouze adaptér. Pro zbytek světa bude v nabídce také celá malorážková pistole s rámem startovací barvy Urban grey RAL 7030. Je to populární odstín, který tento model na první pohled odlišuje od velkorážového provedení. Je ale otázka, jak dlouho tomu tak bude, protože na tento rám můžete samozřejmě nasadit devítkový či čtyřicítkový závěr – a tahle šedivá je prostě sexy. Navíc když se tomuto modelu na trhu zadaří, nepochybně budou následovat i rámy dalších barev.

Pro pořádek dodejme, že základní provedení CZ P-07 Kadet se dodává v pojistkovém provedení s obvyklými oboustrannými ovladači. Další pojistný prvek představuje bezpečnostní ozub kohoutu.

Nuladesmičkovým Kadetem, resp. kompletní malorážkovou CZ P-07 Kadet se populární rodina omegovských polymerových pistolí CZ rozrůstá o zdařilého a hlavně užitečného člena, který se nepochybně dočká nadšeného přijetí. Zachovává si totiž všechny přednosti velkorážové pé nula sedmičky, ovládá se úplně stejně, což je zásadní pro výcvik a trénink, je spolehlivá, přesná a dobře vypadá. Abych nezapomněl – ke všemu se prodává za velmi rozumnou cenu. Ta se v různých regionech částečně liší, ale obecně platí, že samotný adaptér se zásobníkem stojí přibližně polovinu toho co velkorážová CZ P-07. To zní dobře, že? A to není všechno: za kompletní malorážkovou pistoli zaplatíte jen o pouhých pár tisícovek víc než za adaptér. Prostě samé dobré zprávy.

Weapons
Product status NEW

Newsletter

Subscribe for useful news about ongoing presentations or special discounts.